MSI Mega Notebook S260

Bilgisayarımı tamir ettim

MSI Mega Notebook S260

MSI Mega Notebook S260

Benim dizüstü bilgisayarım MSI Mega Notebook S260. Eski bir şey ama elhamdülillah çok işime yaradı. Ben bu bilgisayarı ikinci el aldım bir arkadaşımdan. Alırken bana tüm eksi taraflarını anlattı, Eski bir modeldi, dışarıya ses vermiyordu, bir de USB’leri yavaş çalışıyordu. Sonradan fark ettim ki ses sadece ekranı biraz oynatınca, hafif kapatırken, çalışıyor.

Neyse, bir problem de geçen senenin sonlarında çıktı. Ekranın ışığı ekran düz posizyonda dururken çalışmamaya başladı. Ya ekranı tam olarak açacaktım, yada hafif kapatacaktım. Türkiye’ye gidince kardeşimin ısrarıyla bir tamirciye verdim. Şimdi adını unuttum ama PERPA’da bir işyeriydi. Hemen hallederiz dediler, iki gün sonra zar zor ellerinden alabildik. Üstüne üstlük 40 lirada bayıldık. Ben yine de iyimser olarak çalıştı ya dedim, yeni bir bilgisayardan daha uzuca en azından.

Bu sene Kosova’ya döndükten sonra ekranın ışığı yeniden gitti. Ben bu sefer bilgisayarı çöpe atmayı düşünüyordum ki eşimin teşvikiyle bilgisayarı açmaya çalıştık. Ben bu bilgisayarı ilk defa aldığımda da açmaya çalışmıştım ama becerememiştim. Bu sefer, Allah’ın takdiri işte, açıldı kolaylıkla. Baktım adamlar ekranın kablosunu değiştirdik demişlerdi, meğerse sadece kopuk bir yeri bantlamışlar. Ulan dedim, eğer siz bile yaptıysanız ben neden yapamayayım. Söktüm bantlı yeri, kopuk olma ihtimaline binaen kabloların iki ucundan da biraz kestim, sonra ben de bantladım. Çok da güzel çalışıyor şimdi.

Bugün ise aklıma başka bir problem geldi. Bu bilgisayarın hoparlörleri de çalışmıyor. Dahili hoparlör ekranın hemen altında. Herhalde onun da kablosu kopuk dedim kendi kendime. Açtım yeniden bilgisayarı. Kestim kabloları. Sonra da birleştirip denedim ve ses geldi. Bende yine bir işi başarmış olmanın verdiği bir sevinç, bir mutluluk tabii…

Şimdi bilgisayarımda bir mikrofon bir de kamera eksikliği var. Mikrofonu da takabileceğime eminim ama kamera harici kullanacağız mecburen. Aslında en iyisi yeni bir bilgisayar almak ama şimdilik zor.