Tasarım ile siteyi ayırmam ile ilgili

Tasarım ile siteyi ayırmam ile ilgili

Üniversitede bir derste göstermek için bir ehliyet kursu sitesini hazırlamıştım ilk düzgün sitemi. Site tasarlamaya ilk başladığımda bir anasayfa tasarımı yapıyordum. Menüler, logo, banner… Anasayafayı yaptıktan sonra defalarca kopyalayıp yapıştırdım, sonra sadece sayfanın orta bölümüyle ilgili değişiklik yaptım. İlk başlarda ne kadar kolay oldu diye seviniyordum. Sonradan sitenin tasarımını değiştirmek istediğimde ne kadar yanıldığımı fark ettim.

O zaman nasıl tasarımın ayrıldığını bilmediğimden tüm sayfaları tek tek değiştirdim. Çok sonraları Mini-Nuke diye bir hazır site sistemi keşfettim. Joomla ve WordPress gibi bir şey ama tamamen türk yapımı ve asp ile hazırlanmıştı. Şimdilerde onların sitesi kapalı ama maxinuke adında onların kaldığı yerden devam eden sadık kullanıcıları var.

Konuya geri dönersek: baktım ondaki site tasarımı tek bir dosyada duruyor. Tasarımı değiştirmek istediğimde tek bir dosyada değişiklik yapıyorum ve tüm sitede aynı değişiklik gerçekleşiyor. Biraz inceledim nasıl yapmış diye ve şöyle bir şey keşfettim:

Sitedeki her dosyanın (dosyalar.asp, uyeler.asp, mesajlar.asp, …) ilk satırında bir kod var:

<!--# Include File ="view.asp" -->

view.asp dosyasının içinde ise bir kaç tane prosedür var. “Sub UST” adında sayfanın en üst kısmının html kodlarını içeren bir bölüm;”Sub SAG” adında sayfanın sağ tarafındaki menüleri oluşturan html kodlarını içeren bir bölüm;”Sub SOL” adında sayfanın sol tarafındaki blokları olşturan html kodlarını içeren bir bölüm;”Sub ALT” adında sayfanın en alt kısmının html kodlarını içeren bir bölüm.

Sonra baktım ki sitenin tüm sayfalarına

<% call ust:call sag %>

Buraya sitenin normal html veya asp içeriği

<%call sol:call alt %>

diye eklemiş.

Baktım anladım, ve kendi sitelerime entegre etmeye başladım. Öncelikle bir site tasarımı yapıyorum. Hatta itiraf edeyim önceden tablo kullanıyordum dizaynlarda, artık div ve css. Sonra onu bölüyorum ikiye; sitenin en üstünden tam içeriğin olacağı yere kadar olan kısmı “UST” olarak adlandırıyorum. İçeriğin bittiği yerden sitenin en altına olana kısmı da “ALT” olarak adlandırıyorum.