Virtual Villagers ve bendeki etkileri

Virtual Villagers ve bendeki etkileri

Bu oyunla ilk tanışmam yeni bir HP bilgisayar almamla olmuştu; HP 1270us tablet pc. Harika bir aletti, onunla oynadığım oyunların tadı hala damağımda. Ama ne yazık ki geri vermek zorunda kaldık, fiyat konusunda anlaşamadığımızdan dolayı.

virtual-villlagers

Virtual Villlagers Bulmaca Ekranı

Virtual Villagers’ta bu bilgisayarla beraber gelmişti. Simülasyon tarzında bir oyun. Biraz LOST”un havası var hatta. Bir ada var, bir kaç insan kendini bu adada buluyor ve yaşamaya çalışıyorlar. Sadece diğerleri yok işte. Yaklaşık bir aydır tekrar bir oynayayım dedim, indirdim internetten, kurdum bilgisayarıma, başladım oynamaya. İlk önceleri heyecanlıydı, her gün yeni bir şey keşfediyorlardı insancıklarım, her gün nesillerinin devamı için çalışıyorlardı.

Oyunda çözmeniz gereken 16 tane bulmaca var. Baya bir uğraştım, bunların ne olduklarını bulmak için. Bir ara kurulum klasörünü incelerken bulmacaların çözülmüş ve çözülmemiş hallerinin olduğu resimleri gördüm ve onları değiştirdim daha kolay anlayabileyim diye. Yine de çözemediğim bulmacalar vardı bugüne kadar. Bugün nereden aklıma geldiyse yada neden daha önce gelmediyse internetten bir arayım dedim bu bulmacaların çözüm yollarına. Şu anda bir tanesi, en sonuncusu, hariç tüm bulmacaları çözdüm. Ama bıkkınlık verdi artık. Ben yine de bir anlatayım dedim bu bulmacaları:

Bulmaca 1: Bir inşaatçı ile kuyunun başındaki pislikleri temizletin.

Bulmaca 2: Başka bir ev inşa ettirin insancıklarınız için.

Bulmaca 3: Sahildeki tahta parçalarını toplatın, balık avlayabilmek de buna bağlı.

Bulmaca 4: Master Bilim adamınızı büyük binaya sürükleyerek onu okula dönüştürün. Yeni nesil eğitimli olarak başlayacak hayatlarına bundan sonra.

Bulmaca 5: Bir inşaatçınız ile sol üst köşedeki tıkanıklığı açın, açın ki çok önemli ve güzel bir gölünüz olsun.

Bulmaca 6: O gölden bir Master Çiftçi ile balık tutmanız lazım.

Bulmaca 7: İlk ölen insanınızla birlikte çözebileceğiniz bir bulmaca bu. Herhangi bir insancığınızı sağ üst köşeye sürükleyin orasının ne işe yaradığını anlasın böylece.

Bulmaca 8: Bu çok kolay bir bulmaca. Bir insancığınız ile etrafta bulunan 4 çeşit farkli bitkinin üzerine getirin, onları araştırsın ve onları öğrensin. Hepsini öğrendiğinde bunu bitiriyorsunuz.

Bulmaca 9: Sağ ortadaki ölü bitkilerin bulunduğu çimenlik alana insancıklarınızın su taşıması lazım uzun bir süre. En sonunda orası çiçek açıyor.

Bulmaca 10: Bunu yapabilmek için önce bulmaca 13 ve 14”ü yapmanız lazım. Bulmaca 13 v e14”ü yaptıktan hemen sonra yukarıdaki meyvesiz turuncu bitkinin üzerine taşıyın altın çocuğu ve onları izleyin.

Bulmaca 11: Sağ alttaki harabelerin tamiri. Vakti zamanını beklemeniz gerekiyor ama.

Bulmaca 12: Yeterince araştırma yapınca sol taraftaki büyük taşa insancıklarınızı ama özellikle inşaatçılarınızı sürükleyin ve onlar işlemeye başlasın.

Bulmaca 13: Altın Çocuk – Elinde bebeği olan bir anneyi meşhur gölümüze atın. Atılan ilk çocuk tüm özellikleri tam ve sarı renkte olarak çıksın.

Bulmaca 14: Bu altın çocuğu çiçek bahçenize atın. Orada kelebekleri çağırsın ve bunu da çözmüş olsun. Bundan hemen sonra bulmaca 10”u yapın.

Bulmaca 15: Gömülü hazineyi keşfedip çıkarmanız gerekmekte. Master İnşaatçınızı yemek deposunun altında harabelerle aynı hizada bulunan yere sürükleyin. Burada bir şey olduğunu hissedecek. Kazmaya başladığında diğer inşaatçılarınızda yardım edebilir.

Bulmaca 16: En sıkıcı bulmaca. Üst taraftaki mağaranın açılması. Bunu yapacak adam ne yazık ki bizim altın çocuğumuz. Ama oraya sürükleyince değil kendi o gücü hissedince yani ne zaman hazır olursa yapacak.

Bütün bunlardan sonra bir şey oluyor mu: HAYIR! Sadece bulmacaları çözmüş, biraz da gururumuz okşanmış oluyor.