huseyinsekmenoglu.net ve wordpress hakkında

huseyinsekmenoglu.net ve wordpress hakkında

Her şey Murat Akbıyık abimin yani doğmuş kızı için açtığı Blogger sitesini göstermesiyle başladı. Daha sonra bana bazı yetenekli uzmanların sitelerini tavsiye etti. Son olarak da “sen de kendine bir site açsan da bildiklerini mezara götürmesen” dedi. Bu fikir benim de hoşuma gidince bazı bedava BLOG sayfası veren sitelere göz gezdirdim. Bir kaç tanesinde hesap açtım ve denedim. En sonunda “Vox.com”da karar kıldım. Nedeni tam benim arzu ettiğim şekilde bir tasarıma sahip olmasıydı elbette:

  • Yeni yazı eklemek için illa da kontrol panele gitmek gerekmiyordu. Her sayfada yeni yazı ekle vardı.
  • Yazıyı değiştirmek için de her yazının başında düzenle düğmesi eklemişlerdi.
  • Etiket ve kategori sistemi çok güzeldi.
  • Resim eklemek çok kolaydı. Hatta Flickr’dan bile resim yüklenebiliyordu.

Bu siteyi kullanırken çok fazla yazı yazamadım. Sitenin yavaşlığının da etkisi vardı ama asıl neden siteyi kapatacaklarını duyurmaları oldu. “Vox.com” bitiyordu. Ben de kendi sitemi kendim kurayım dedim o zaman. Hem tüm kodları bilirim, hem tüm bilgiler bende olacaktı. Böylece bir daha silinme olmayacaktı.

İlk yaptığım iş çeşitli BLOG yazarlarının sitelerinde nasıl bir tasarım kullandıklarını incelemek oldu. Araştırdığım sitelerden bazılarının tasarımları çok hoşuma gitti. Ama birisi vardı ki tam benim istediğim gibiydi: ayberk.com Hatta kendi tasarımının kodlarını bile vermişti. Site ASP ile yapılmıştı ve ben ASP ile uğraşmaya bayılıyorum. Aldım sitenin kodlarını, renklerini ve düzenini değiştirerek ve sahibine de teşekkür ederek bizim okulumuzun sitesini altına yerleştirerek kullanmaya başladım.  Hoşuma gitmeye başlamıştı bu işler. Ertesi sene sitemin tasarımın şu anki tasarım gibi yaptım. Yazı eklemek için bir editör yükledim. Ufak tefek bir süre ayrıntı ayrıntı değiştirdim.

Daha öğrenme aşamasındaydım. Çok okudum, araştırdım. Herkesten farklı olmak lazımdı. Sitenin hızlı olması lazımdı. Güvenli olması lazımdı. İlk başta hoşuma giden bu site artık yorucu gelmeye başlamıştı. Yazı mı yazacaktım yoksa site mi tasarlayacaktım? Bu zamana kadar WordPress diye bir şey duymaya başlamıştım. Herkes onu kullanmaya başlamış ve özellikleri hakkında yazılar yazıyordu. Bir de bizim bilgisayarcıların grubunda bedava site alanı verileceğini duyunca atladım işin tam ortasına.Hiç vakit kaybetmeden kurdum ben de “wordpress”i. Sonra da kendime uygun bir tema olan “News” temasını kurdum. Üzerinde hafif değişiklikler yaparak tüm yazılarımı kopyaladım yeni siteme.

Her şey çok güzeldi. Ta ki kullandığım hosting firması, ki “İkra Hosting” olmakta adı, sunucularını yenileme kararı alıncaya kadar. Sen misin bedava site alan. Adamlar benim her şeyimi silmişler. Yedekleri de yok. Mail atıyorum cevap da vermiyorlar. En sonunda kavga gürültü alan adımın şifrelerini aldım da şu andaki agorahosting firmasına taşındım.

Ucuz diye asla ama asla tanıdıkla iş yapmamak lazım. Daha sonra çok pahalıya mal oluyor. Şu anda normal hosting ücretlerinden pahalı bir servis ama en azından her an adamlara ulaşabiliyorum. Mesaj atsam 5 dakika geçmiyor, cevap yazıyorlar. Ne istesem tamam diyorlar. Alan adımın adını yanlış yazmışım dedim. Doğru bir alan adı aldım. Adamlar eski sitemi oraya yönlendirdi. Sitem bir Windows sunucudaymış. Linux sunucuya taşıyın dedim hemen yaptılar. Allah razı olsun.