VOIP programları türkçe yaması

VOIP programları türkçe yaması

Voice over IP - internetten konuşma

Voice over IP – internetten konuşma

Türkiye’deyken İngilizceye karşı büyük bir ön yargım vardı. Sevmiyordum İngilizceyi. Tüm kullandığım programların Türkçe olmasına gayret ediyordum. Ne yapar eder programların Türkçe yamalarını bulurdum. İzlediğim filmler sadece ama sadece Türkçe dublajlı filmlerdi. Takip ettiğim siteler dahi Türkçe sitelerdi.

Ta ki Kosova’ya gelinceye kadar. Burada öğrencilere ders hazırlamak için bilgisayarımı İngilizce kurdum, anlatımlarımı İngilizce yaptım. İngilizceyle yatıp İngilizceyle kalkmaya başladım. İzlediğim dizi ve filmler Türkçe dublajlı ve alt yazılı artık. Türk filmleri bayat gelmeye başladı.

Konu şu: Buraya ilk geldiğimde VOIP diye bir şeyle tanıştım. Üniversitedeyken duymuştum, İnternet üzerinden ucuz konuşma diye ama bize bu teknolojini gelmesi yıllar alır diyordum. Meğer baya yaygınmış. Bir sürü program var, ve hepsi aynı üreticiden geliyor. İlk kullanırken bunu da Türkçe yapmaya çalıştım ama çok uğraştırdı, ben de vazgeçtim. Meğer her şeyin bir vakti varmış. Geçenlerde bilgisayarımı yeniden Türkçe yapmıştım. Bir tek bu VOIP programı İngilizce kaldı. Onu da yapayım dedim. Bir sabah Türkiye ile konuşurken açtım dil dosyasını önce görünen bölümler olmak üzere çoğu yeri Türkçe yaptım. O kadar kısa sürdü ki, şaşırdım.

4 tane VOIP programı üzerinden denedim sorunsuz çalıştı. Geliştirmeye devam edeceğim. Türkçe dil dosyasının son hali: VOIP programları türkçe yaması