Bedavaya web sitesi sahibi olmak istemez misiniz?

Bedavaya web sitesi sahibi olmak istemez misiniz?

Şimdi size herkesin yapmak istediği ama bir türlü nasıl yapılacağını bulamadığı bir şeyi göstereceğim. Bedavaya kendi adınıza ait bir adres ve site sahibi olabilirsiniz. http://ismailsekmenoglu.net.tc/ gibi bir adresiniz olacak ve ve herkesin ödediği yıllık 18$’ı ödemeniz gerekmeyecek. Ayrıca web sitenizin dosyalarını saklamak için lazım olan yeri de bedavaya getirip yıllık 60$’a kadar çıkan ücreti de ödemekten kurtulacaksınız. Size göstereceğim yöntemle 3GB web alanına ve domain adına bedavaya sadece birkaç form doldurarak sahip olacaksınız. Hiç bir hile yok.

Adım 1

Öncelikle kendimize bir web sitesi oluşturacağız. Bunun için https://signup.wordpress.com/signup/tr/ adresine girip kayıt olmamız lazım. Bir blog adresi (çok önemli değil, çünkü gözükmeyecek), kullanıcı adı, şifre ve eposta adresini doldurup BLOG’unuzu oluşturun. Şu anda kendinize ait bir web siteniz var, http://ismailsekmenoglu.wordpress.com/ gibi. Bu sitenin ayarlarını 3. adımda göstereceğim. Şu anda 3GB alana sahip bir BLOG’a sahip oldunuz. İsterseniz bir kaç ayarı inceleyebilirsiniz. Bu sitede binlerce çeşit çeşit tasarım ve eklenti mevcut. Onlardan herhangi birini seçip tamamen isteklerinize uygun bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

 Adım 2

Smartdots URL Forwarding

Smartdots URL Forwarding

Şimdi bize lazım olan gerçek bir adres. “wordpress.com” uzantısı yerine “net.tc” uzantılı bir adres sahibi olmamız lazım. İşin püf noktası da burada. http://www.smartdots.com/diye bir web sitesi var. Sayfanın ortasındaki boşluğa istiğiniz web adresini yazın ve “Check” düğmesine tıklayın. Eğer bu adresi başkaları almamışsa hemen “register” düğmesine tıklayıp kayıt olacağız. Kayıtta sizden tek istenen email adresi ve şifre. Sonra email adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekiyor. Açılan sayfaya emailinizi ve şifrenizi girerek oturum açın.

Karşınızda SmartDots kontrol paneli bulunmakta. “Domain” isimli düğmeye tıkayın. “URL Forwarding”  başlığı altındaki “Select setting” düğmesine tıklayın. Bizim asıl işimiz bu sayfada. “Destination URL” kısmına WordPress’ten aldığımız adresi https://huseyinsekmenoglu.wordpress.com/ yazıyoruz. Hemen altındaki “Forwarding type” bölümünden “Cloaking” seçeneğine tıklıyoruz. Bir başlık, kategori ve simge seçtikten sonra “Submit” düğmesiyle değişiklikleri kaydediyoruz. Hemen bir deneme yapmanızı öneriyorum. Kendi adresinize http://huseyinsekmenoglu.net.tc/ tıklayın ve kontrol edin. İstediğimize ulaşmanın tadına varın.

Adım 3

Wordpress Yönetim Paneli

WordPress Yönetim Paneli

 • Başlangıç bölümünde siteniz hakkında birkaç istatistik var. Buradan ayrıca sitenizin genel bilgilerini de görebiliyorsunuz.
 • Yazılar bölümünde daha önce yayınladığınız yazıları görebildiğiniz gibi onlarda değişiklik de yapabiliyorsunuz. Bu yazılar menülerde gözükmez. Eğer menülerde gözüken bir şeyler yayınlamak istiyorsanız sayfa oluşturmanız gerekmekte.
 • Medya bölümünde yazılarınıza yada sayfalarınıza eklediğiniz resimleri yada dosyaları görebiliyorsunuz. Buradan ayrıca yeni dosya da yükleyebiliyorsunuz.
 • Bağlantılar bölümünde ekleyeceğiniz siteler sitenizin yan tarafında gözükebiliyor.
 • Sayfaların yazılardan farklı olarak sabittir. İletişim, hakkımda yada özgeçmişim gibi yazıları sayfalar altında oluşturarak onları menülerde gösterebilirsiniz.
 • Yorumlarda onaylanmış, onay bekleyen, istenmeyen veya çöpe atılmış yorumları bulabilirsiniz.
 • Görünümbölümü ilk başlarda sıkça kullanacağınız bir bölümdür. Sitenizi istediğiniz kıvama getirinceye kadar sürekli farklı tasarımları deneyeceğiniz bölüm işte burası. İste popüler olanlardan bir tane seçin, isterseniz istediğiniz kriterlere uygun bir tane arayın. Daha sonra da ayrıntılı bir özelleştirme imkanınız var.
  • Görünüm bölümünün altında menüler var. Buradan sitemizin çeşitli yerlerindeki menülerde hangi bağlantıların yada sayfaların olacağını seçebiliyoruz.
  • Bileşenlerde sitemizin yan yada üst taraflarına ekleyebileceğimiz çeşitli araçlar mevcut. Son yorumlar, istatistikler, kategoriler gibi çeşitli araçları kullanabilirsiniz.
 • Ayarlar bölümünde sitenizin çeşitli ayarları mevcut. Bunları kurcalayıp ne olacağını keşfetmek de güzel bir duygu.

Benden bu kadar. Gerisi sizin emeklerine kalmış. Hadi kolay gelsin.