Bir CV nasıl hazırlanır?

Bir CV nasıl hazırlanır?

CV latince bir kelimedir ki açılımı “Curriculum Vitae”dir, yani “Hayat Hikayesi”. Biz kısaca Özgeçmiş diyoruz. Tabii bunun hiç bir önemi yok. Ama sizin özgeçmişinizi okuyan birisi sizin nasıl biri olduğunuzu anlaması lazım.

Özgeçmişiniz, kendinizi bir işverene satmak için lazım olan reklamınızdır.

Sakın ha kopyala-yapıştır yapmayın. Herkesten farlı bir şeyler yapmayı da unutmayın. Özgemişiniz kısa, öz, yalın ama bakınca kendisini okutturacak düzeyde de ilgi çekici olmalı. Sadece geçmişinizin nasıl bir şeyler olduğunu değil gelecekteki işlerinize nasıl katkıda olacağını da hissettirmeli. Sizin kim olduğunuzu, ne işe yaradığınızı ve hedeflerinizi karşınızdaki kişiye çok net ve heyecanlı şekilde aktarabilmelisiniz. Tabii mülakatlara da hazırlanmalı, kendinizi sunmak için değişik yöntemler bulmalısınız.

Özgeçmişinizde hangi başlıklar bulunmalı?

  • Kişisel bilgileriniz
  • İş tecrübeleriniz
  • Yetenek ve becerileriniz
  • Eğitim geçmişiniz
  • Referanslarınız
  • En son olarak da kişisel profiliniz ve ilgi alanlarınız
Özgeçmiş

Özgeçmişiniz hakkında bir fikir

Kişisel bilgileriniz

Kişisel bilgi olarak adınız, soyadınız, adresiniz, telefon numaranız ve email adresiniz mutlaka olmalı. Bu bilgiyi sayfanızın en üstüne belirgin bir şekilde oturtmanız iyi olur.

İş tecrübeleriniz

Şu anda çalıştığınız yerden başlayıp geriye doğru giderek nerelerde ne iş yaptığınızı, ve en önemlisi o işin açıklamasını ve sorumluluklarınızı da ekleyerek yazın. Önenli bir nokta daha var: iş tecrübeniz mutlaka ilk sayfada yer almalı, unutmayın bu sizin reklamınız. Ekstra bilgiler daha sonra eklenecek.

Yetenek ve becerileriniz

Yine liste şeklinde yaparak, en önemli ve iyi olduğunuzdan başlayarak ve önemsizleri atlayarak yazın. Sorumlulukla alakalı bir şeyler de yazın, çünkü sorumluluk çok önemli bir beceridir.

Eğitim geçmişiniz

En son aldığınız eğitimden başlayarak geriye doğru sıralama yapın ve liste halinde yazın. Özel projeleri, kursları ve diplomaları da yazmak size artı puan kazandıracaktır.

Referanslarınız

Buraya bir iki isim yazmanız yeterli. Ama bu kişiler kolayca ulaşılabilir olmalı, sizin üstünüz olmalı ve sizin hakkınızda iyi şeyler söylemeli.

Kişisel profiliniz ve ilgi alanlarınız

Burası sizin için önemli olmasa da işverenler için önemli bir bölüm, ama yine de bunu en sona koymak daha doğru oluyor. Burada kendi karakterinizi, yaşınızı, ilgi alanlarınızı ve sizin diğer artı yönlerinizi abartmadan yazdığınız bölüm.

Kendiniz hakkındaki her şeyi özgeçmişinize yazmayın ki mülakatta da anlatacak bir şeyleriniz olsun 😀