Flashta kitap efektli animasyon hazırlama

Flashta kitap efektli animasyon hazırlama

Kitap efektli animasyon

Kitap efektli animasyon

Üyesi olduğum JustComp grubunun sorularında her sene mutlaka belli zamanlarda aynı tarz sorular soruluyor. Bunlardan biri de yukarıdaki resimdeki yada Gülistan broşüründeki gibi Flash kullanarak kitap efektli bir resim gösterisi hazırlamak. Kimse bunu gidip Flash kullanarak yapmak istemez. Hem çok zahmetli hem de daha sonra değiştirmesi yada yenisini yapması çok zor. Ben bu yöntemi nereden öğrendim hatırlamıyorum ama çok uzun zamandır kullanıyorum ve memnunum. Bu yüzden de hatıralarımda kalması yerine yazıp göz ününde bulunsun dedim.

Bize lazım olan iki şeyden ilki jAlbum adlı program. Bu programla değişik temaları kullanarak fotoğraf albümleri oluşturabiliyoruz. Hatta okulumuzun sitelerindeki fotoğraf albümleri de bu programla hazırlandı desem daha net anlarsınız. Bu programın bir diğer özelliği size internette albümlerini yayınlayabilmeniz için bedava alan sunuyor olması. Sırf bu bile başlı başına bir özellik. Lisanslı kullanmak isterseniz fiyatı da pahalı değil.

Adım 1

http://jalbum.net/en/software/download adresinden jAlbum programını indiriyoruz. Kurulumdan sonra http://jalbum.net/en/skins/skin/PageFlip/ sayfasından da bize lazım olan temayı indiriyoruz. Sonraki adım programı çalıştırmak.

Adım 2

jalbum

jalbum

Programı çalıştırdığımızda yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaşacağız. 1 olarak işaretlediğim yere albüm için seçtiğimiz resimleri koyalım yada oradaki “Add Photos” düğmesini kullanarak resimleri seçelim. Resimleri eklerken albümün adını da yazalım. Sağdaki ekranda beliren resimlerin üzerine veya boş yerlere tıklayarak açılan menüden resimlerle ilgili işlemler yapabiliyoruz. Sıralamasını ve dahil edilecek resimleri belirleyip bir sonraki adıma geçelim.

Adım3

Albüm için bir tema seçmemiz lazım. Bunun için yukarıdaki resimde 2 ile işaretlenmiş listeden “PageFlip” temasını seçiyoruz. Şimdi hiç bir ayarını değiştirmeden 4 ile işaretlediğim “Make album” düğmesine basalım ve ilk albümümüzü oluşturalım. Oluşturma bitince bize üç seçenek sunacak program. “Preview” ile oluşturduğumuz albüme bakalım önce. Bence ilk deneme için hiç de fena değilsiniz.  🙂

Ayarlar

Diğer iki düğmeden ilki albümün oluşturulduğu klasörü açmayı, diğeri ise istersek bu albümü internete yayınlamayı sağlıyor. Bu yayınlama işlemi, istersek “jalbum.net” sitesine istersek de kendi sunucumuza yapılabiliyor.

Bu pencereyi kapatıp ve benim yukarıdaki ekranda 3 ile işaretlediğim düğmeye basarak temanın ayarlarına girelim.

 • “General” sekmesinden albümün genel bilgilerini değiştirebiliyoruz.
 • “Images” sekmensinden oluşturulacak albümdeki resimlerin boyutlarını belirleyebiliyoruz.
 • “PageFlip” sekmesinde temanın ayarları var. Benim burada yaptığım bir kaç ayardan bahsetmek istiyorum:
  • “Advanced mode” seçeneğini işaretliyorum
  • “Add parent link” seçeneğini kaldırıyorum (“üst klasöre çık” linki kaybolsun)
  • “Show tree” seçeneğini kaldırıyorum (klasör listesi gözükmesin)
  • “Show help” seçeneğini kaldırıyorum (“yardım” diye bir şey istemiyorum albümümde)
  • Bir de renkleri daha aydınlık bir şeyler yapıyorum ama bir türlü kaydedemiyorum.

Programı kapatırken yaptığınız değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle…