IIS 6.0'da PHP çalıştırmamla alakalı

IIS 6.0’da PHP çalıştırmamla alakalı

PHP WEB Uygulamaları

PHP WEB Uygulamaları

4 seneden beri yapmaya çalıştığım bir işi bugün 5 dakikada yaptım. Bazı şeylerin vakti var ya, herhalde bunun da vakti vardı. Kendi SSL sertifikamı oluştururken de böyle oldu. 2 yıldır yapmaya çalışıyordum ama onu da yeni yapabildim.

Konumuza dönersek, ben herhalde php çalıştırmak için gerekli olan programları eksik yüklüyordum. Geçenlerde bir sürü siteyi araştırdım. En sonunda Youtube‘da bir kişinin yayınladığı bir video dizisinden öğrendim ki gerekli olan programları yüklemek php kurmaktan daha zormuş. Ben ilk önce gerekli programları ve indirme adreslerini, sonrada php ayarlarını yazayım dedim. en azından bir dahaki sefere tekrar Youtube’a girmem gerekmez diye düşünüyorum.

Gerekli programlar

Ayarlar

Tüm programları kurduktan sonra ilk önce ben “php.ini” dosyasını oluşturup içinde bazı değişiklikler yaptım. PHP kurulum klasöründe “php.ini.productions” adında bir dosya var, onun adını “php.ini” olarak değiştirin.

  • “Paths and Directories” bölümünü bulun. Burada “include path” adındaki değişkenin başındaki noktalı virgülü kaldırın. Adresi de “c:/php/pear” olarak değiştirin. (PHP kurulum adresini doğru yazın)
  • Biraz aşağıda “Doc_root” adındaki değişkenin başındaki noktalı virgülü kaldırın. Adresini de web sitenizin adresi olarak değiştirin.
  • Yine oralarda “extension_dir” diye bir değişken daha olacak. Onun da başındaki noktalı virgülü kaldırıp adresini “c:/php/ext” olarak değiştirin. (PHP kurulum adresini doğru yazın)
  • Biraz daha aşağıda “cgi.force_redirect” değişkenin başındaki noktalı virgülü kaldırıp içeriğini “0” olarak değiştirin.
  • Yine aşağıda “fastcgi.impersonate = 1;” diye bir satır var. Onun da başındaki noktalı virgülü kaldırın.

Artık “php.ini” dosyasını kaydedip kapatabilirsiniz. Şimdi sadece IIS ayarları kaldı.

İlk önce  IIS’de Web Server Extensions klasörünün altına yeni bir eklenti yapacağız. İşster boş bir alana farenin sağ tuşuyla tıklayarak, isterseniz de ekranın sol tarafındaki seçeneklerden “Add New Extension” seçeneğini tıklayın. Extension adı “php” olarak yazdıktan sonra “Ekle” düğmesine tıklayın. Sonra da gelen pencereden gözat düğmesine tıklayarak php kurulum klasöründeki “php-cgi.exe” dosyasını seçin.

En son olarak da “default web site”ın özelliklerinden “Home Directory” sekmesini seçin. Aşağıda “Configuration” düğmesine tıklayınca açılan pencerede tekrar php uzantısını ekleyeceğiz. Önce “Ekle” düğmesine tıklayın. Sonra “Gözat” düğmesine tıklayın ve yine “php-cgi.exe” dosyasını seçin. “Extension” bölümününe “php” yazın. “Tamam” düğmelerine basa basa tüm pencereleri kapatın.

Şimdi sadece denemesi kaldı. Sitenize yeni bir dosya oluşturun. Adı “index.php” olabilir. İçine

<!--?php phpinfo(); ?-->

yazın. arkanıza yaslanın ve deneyin.