Mozaik resim nasıl kolayca yapılır

Mozaik resim nasıl kolayca yapılır

Mehmet Akif Koleji mozaik resmi

Mehmet Akif Koleji mozaik resmi

Her zaman bu tip fotoğrafların nasıl oluşturulduğunu merak etmiştim. Birkaç defa araştırma şevkine gelmiştim ama hiç kolay veya anlaşılır yol bulamamıştım. Yine yakın zamanda ispkosova.com için bir ön sayfa hazırlarken bu tip bir mozaik resim hazırlamam gerektiği kanısına varmıştım. En azından fikri hoşuma gitti. Uzun süren Google araştırmamdan sonra bir sürü program indirdim ve onları kurdum. Anlayacağınız yine deneme yanılma yolunu kullandım. Bu yol için en güvenli ama bir o kadar da zahmetli ve masraflı diyorlar, ben de katılıyorum. Allah rızası için bir kişi de bu işin nasıl yapıldığını anlatmamış ki doğru düzgün. Ben de bu işi kendime dert edindim ve başladım yazmaya…

Gelelim kullandığım programa: adı Andrea Mosaik. Kendisi gibi sitesi de sade ama programın bir sürü ayarı var. Her seferinde kullanırken zorluk çeksem de en azından sade.Şimdi isterseniz ilk mozaik resmimizi adım adım berber yapalım.

Andrea Mosaic programı girişi

Andrea Mosaic programı girişi

Adım 1: Resim Ekleme

 1.  İlk önce yapmamız gereken AndreaMosaic programını çalıştırmak (ne ilginç değil mi?)
 2. Açılan ilk ekranda bize mozaik resmimizin boyutlarını seçmemizi istiyor. Ben “Square Tiles (1:1)” seçeneğini seçtim. Böylece mozaikteki küçük resimler kare şeklinde olacak.
 3. Karşımıza çıkan bu kocaman ekran aıl program. Ekranın üst sağ kısmında orijinal resmimizi yükleyeceğimiz bölüm var. O bölümdeki ilk düğmeye (üzerinde yeşil bir artı olan düğme) basıyoruz ve yüklemek istediğimiz resmi seçiyoruz.
Andrea Mosaic programı anasayfası

Andrea Mosaic programı anasayfası

Adım 2: Ayarlar

Şimdi isterseniz resmimizin ayarlaını değiştirelim. Buradaki değerleri listeden seçmek yerine kendimiz de belirleyebiliyoruz.

 1. “Mosaic Size” böülümden son resmin boyutunu seçebiliyoruz.
 2. “Mosaic Resolution” bölümünden inç başına düşen nokta veya pikseli belirleyebiliyoruz.
 3. “Tile Size” bölümünden resmimizdeki toplam küçük resim sayısını veyaküçük resim boyutunu ayarlayabiliyoruz.
 4. “Use same tile up to” ile bir resmin en fazla kaç kez tekrarlanabileceğini seçebiliyoruz.
 5. “Duplicate spacing” bölümünde tekrarlayan iki resim arasında en az kaç resim olması gerektiğini seçebiliyoruz.
 6. Bir sonraki bölümde “Pattern” yani şablonun tarzını hafifçe değiştirebiliyoruz.
 7. “Color Change” bölümündeki rakam küçük resimlerin orijinal renklerinin bozulma derecesidir.
 8. “Tile Variants” bölümündeki seçenekler ise küçük resimlerin döndürülüp döndürülemeyeceğini, döndürülürse nasıl döndürüleceğini belirleyebileceğimiz bir bölüm.
Andrea Mosaic programı ayarlarları

Andrea Mosaic programı ayarlarları

Adım 3: Küçük Resimler

 1. Bir sonraki adım olarak ana resmin üzerinde gözükecek olan küçük resimleri seçip yükleyeceğiz. Bunun için önce “Tile Images” düğmesine tıklıyoruz.
 2. Yeni açılan pencereden “Add Folder” düğmesine tıklayarak küçük resimlerimizin bulunduğu klasörü seçiyoruz. İsterseniz bir kaç tane klasör ekleyebilirsiniz.
 3. Şimdi “Save List” düğmesine tıklıyoruz ve programın küçük resimleri kaydetmesini bekliyoruz.
 4. Program size bir dosya kaydetmenizi isteyecek. Bu dosya küçük resimlerimizin listesinin bulunduğu dosyadır. Kaydedince bize bir önceki ekrana geri gidebileceğimizi belirten bir mesaj verecek program. Biz de “OK” düğmesine tıklayarak geri dönüyoruz.

Son Adım: Mozaik Resim Oluşturma

 1. ve son adım: “Create Mosaic” yani mozaik resmi oluşturmak. Arkanıza yaslanıp bekleyin.
 2. Program mozaik resmi oluşturunca bize haber verip resmin bulunduğu klasörü açmayı teklif ediyor ve ben de kabul ediyorum.

Sonuç:

Ben ilk yaptığım mozaik resmini beğenmediğim için ayarları değiştirip tekrar yaptırdım ama inşallah sizin ki daha güzel olmuştur. Benim başka anlatacak bir şeyim yok. Yorumlarınızı aşağıya, sorularınızı ise iletişim bölümüne yazın ki sizinle irtibata geçeyim.