VB .NET ile MSSQL bağlantısı

VB .NET ile MSSQL bağlantısı

SQL Server Logo

SQL Server Logo

İnternette Türkçe VB.Net ve MSSQL hakkında kaynak sıkıntısı var. Birilerinin buna el atması lazım. Daha doğrusu herkesin bu konuda kendince bir şeyler yapması lazım. Ben yapmasam, sen yapmasan bu hizmetleri kim yapacak ki sonuçta. Ne kadar çok insan yardım ederse bu gayeye o kadar çok işler hızlanır ve hedefimize ulaşırız. http://www.connectionstrings.com/ gibi dolu bir site var ki bunun Türkçe versiyonu yok. Lütfen birileri buna el atsın. Konumuza dönersek daha iyi olur kanımca…

Benim en son VBçNet projemde iki MSSQL bağlantı şekli kullanıyorum. Birincisi yerel bağlantı ayarı, diğeri gerçek ayar. Birinci ayarda program kendi SQL sunucuma bağlanıyor. İkinci ayarda ise ana sunucudaki SQL sunucusuna bağlanıyor. Burada bir ince ayar varki benim çok işime yarıyor. Projenin içerisine bir modül ekledim. Modülün içine aşağıdaki kodları yazdım.

Public conn As SqlConnection = New SqlConnection
("Data Source=.\SQLEXPRESS;Initial Catalog=Veritabani;
User Id=sa;Password=Sifremiz;")

Public conn As SqlConnection = New SqlConnection
("Data Source=192.16.1.2\SQLEXPRESS;Network Library=DBMSSOCN;
Initial Catalog=Veritabani;User Id=sa;Password=Sifremiz;")

Bu sayede herhangi bir yerde “conn.open” demem yeterli oluyor. tekrar tekrar bağlantı ayarlarını yazmam gerekmiyor. Üstteki satır yerel bağlantı kodum, altteki ise gerçek bağlantı kodum. Deneme yaparken alttakini yorum olarak gösteriyorum. Publish ederken ise üstteki satırı yorum olarak gösteriyorum. Bu program “192.16.1.2” IP adresi ile SQL sunucusuna bağlanıyor. Bu kodları bulmakta zorlanmadım ama suncu ayarlarında çok zorlandım. Şimdi nasıl yapıldığını da hatırlamıyorum zaten.