Android Programlamaya Başlangıç

Android Programlamaya Başlangıç

Her ne kadar herkes bu konuda çoktan bir şeyler yazmış olsa da ben de bir şeyler yazmadan geçmek istemedim. Nasıl olsa çok popüler bir konu. Ben de yeni öğrenmeye başladım. Tahmin ettiğim kadar zor değilmiş. İlk bir kaç denemeden sonra bir hesap makinesi yapayım dedim. Sıfırdan satır satır yazacaktım, vazgeçtim. Tasarımı yaptıktan sonra Visual Studio ile yapmış olduğum eski bir hesap makinesi programının kodlarını aldım ve Android Studio’da gerekli yerlere yapıştırdım. Sonra bir kaç düzenleme yaptım ve vadaa. Program çalışmaya başladı.

Android

Android

Gereksinimler

  1. Hızlı bir bilgisayar: Bilgisayara kurup çalıştırdığımız programlar çok fazla kaynak tüketiyor.
  2. Programlar: Android Studio Bundle yada Java Development Kit+Eclipse ikilisi
  3. Android işletim sistemli bir telefon, son sürüm Android olsa iyi olur, ve USB veri kablosu
  4. Çalışmak için kaliteli kaynak site veya kitaplar. Benim önerim http://startandroid.ru/en/
  5. Sabır ve biraz hırs. Eğer programlama temeliniz varsa işiniz daha kolay.

Adımlar

  1. Siz en iyisi http://developer.android.com/sdk/installing/studio.html adresinden Android Studio’yu indirip kurun. Ama çalıştırmayın.
  2. Öncelikle SDK Manager’ı çalıştırıp Android kütüphanesini güncellemeniz gerekiyor. Bu işlem bittikten sonra Android Studio’yu çalıştırabilirsiniz.
  3. İlk projeyi oluştururken bir AVD (Android Sanal Makine) oluşturmanız gerekecek. Eğer telefonunuzu kullanacaksanız bu gerekli değil.
  4. Sonra http://startandroid.ru/en/ adresi ingilizce ve rusça kaynak sunuyor. Ama takip edebilirseniz çok da güzel ayrıntılı olarak anlatıyor. http://startandroid.ru/en/lessons/complete-list/201-lesson3-creating-avd-the-first-application-android-project-structure.html adresindeki ilk projeyi yapım aşamalarından başlayarak adım adım ilerlerseniz siz de aslında bu işin ne adar kolay olduğunu farkedeceksiniz.