Wordpress Multisite neden kullanılmamalı?

WordPress Multisite neden kullanılmamalı?

Eminim herkes wordpress.com sitesini duymuştur. Çok farklı bir sistem. Nasıl çalışıyor hiç çözememiştim. Ta ki wordpress multisite diye bir şey ortaya çıkıncaya kadar. Bizim sunucuda ondört adet site var. Bu yüzden bir ara ben de kullanmak istedim bu sistemi. Lakin multisite ile sunulan sistem bu çeşit farklı sitelerde çalışacak  şekilde planlanmamış. Tüm sitenin altyapı ve sisteminin aynı, sadece sub-domain’lerdeki sayfaların farklı olduğu bir sistem için planlanmış.  Bu sistemde tek bir wordpress sitesi var ama her alt sitenin veritabanı var ama aynı tüm kullanıcılar her siteye ulaşabiliyor. Buna rağmen sadece kendi sitelerinde “administrator” yetkiye sahip diğerlerinde “subscriber”.

wordpress multisite

wordpress multisite

Multisite sisteminin asla unutmamanız gereken en önemli yönu şu: Bir sürü wordpress bloğunu sadece tek bir wordpress kurulumu yaparak yönetmek. Bu sistemde veriler ayrı fakat kodlar ve kullanıcılar aynı.

Eğer bizdeki gibi aynı yada çok benzer sitelere sahip olsanız bile multisite yerine kullanabileceğiniz wordpress’in bazı özellikleri var: bunlar “kategoriler” ve “custom post types” (tam türkçesini çıkaramadım). Multisite kurulumu yapınca elinizde birden çok yönetim paneli olur ve bir ayar değişikliği yapmanız gerektiğinde artık her sitede tek tek yapmanız gerekecektir. Ama “custom post types” kullanırsanız tek yapmanız gereken bazı ayarları değiştirerek anasayfada belli kategorideki yazıları, video albüm sayfasında sadece video yazılarını, foto albüm sayfasında sadece resimli yazıları gösterebilirsiniz. Böylece sitenin hızını düşürmeden istediğiniz tarzda sitelere sahip olabilirsiniz.

Tema ve eklenti kurulumu

Multisite kullanan sitelerde kullanıcılar kafalarına göre eklenti ve tema kurulumu yapamazlar. Multisite buna izin vermez çünkü herkes aynı wordpress kurulumunu kullanıyor. Yapabileceğiniz tek şey her site için ayarları ayrı ayrı tutabilecek bir tema kullanmak, biraz da CSS ile bazı ufak değişiklikler yapmak. Multisite ile eklenti kurulumu yaptığınızda her kullanıcının tek tek o eklentiyi aktifleştirmesi gerekmektedir. Ayrıca bir sitedeki gereksiz bandwidth kullanımı diğer siteleri de etkileyecektir.