2014 nasıl geçti?

2014 nasıl geçti?

Geçen sene Oğuzhan Yılmaz’ın yazdığı 2013 nasıl geçti yazısını okuduktan sonra ben de böyle bir yazı yazmaya karar vermiştim. Nereden başlayacağımı düşünürken Jetpack bana bir rapor gönderdi. Güzel tasarlanmış bir sayfa, ilginç bilgiler ve değişik istatistik raporları sunan bana özel bir sayfa hazırlamışlar. Otomatik bile olsa Google’dan daha güzel bir rapor sundukları kesin. Raporun adresi şu: jetpack.me/annual-report. Sonra Todoist de bir tane gönderdi.

İş

 1. İlk önce VB.Net ile PDF halindeki test kitaplarındaki cevapları bulup Excel’e aktaran bir program yaptım. Ayrıntıları daha sonra bahsedeceğim.
 2. AVI dosyalarını tek tek veya çoklu olarak MP4e dönüştüren bir program yaptım.
 3. Daha önceden “Egitek” adında bir program vardı. Bu program ekranın bir bölümünü kaydedip “AVI” olarak kaydediyordu. Ben de Leadtools Multimedia SDK kullanarak  ekran kaydı yaptıran kısmı sıfırdan yeniden yazdım. Artık daha kaliteli bir şekilde MP4 olarak kaydediyor.
 4. Indesign içinde çalıştırılmak üzere 15-20 adet Javascript kodu yazdım.
  • Indesign açılırken çalışan bir kod var. Bu kod sayesinde Indesign’ın üst menüsüne “Sürat” adında bir menü ve diğer kodları çalışıtıracak şekilde alt menüler ekledim.
  • Bazı kodlar acık olan belgedeki rengi, fontu, stili ve dili başka bir tane ile değiştiriyor.
  • Bazıları test kitapçıklarındaki testlerin cevaplarını otomatik olarak yeni bir sayfaya yazdırıyor.
  • Bir tane de Photoshop’taki Actions gibi yapılan işlemleri tekrar ediyor.
  • En son yazdığım script test kitaplarındaki soruları tek tek veritabanına kaydediyor. Ayrıca soruları resim halinde sunucuya atıyor. Resimlerin isimlerini de veritabanından aldığı bir ID olarak yazıyor.
 5. Yukarıdaki resimde görülen IDScriptInstaller benim bilgisayardaki scriptleri servera yüklüyor. Kullanıcılar programı çalıştırınca, eğer scriptlerin yeni versiyonu var ise tek tıkla güncelliyor.

Eğlence

İzlediğim dizilerden birkaçından bahsetmeden geçemeyeceğim.

 1. Doctor Who: Bilim kurgu mu desem fantazi mi desem bilmiyorum. Ama bazı dizilerin aksine diziyi insanların aşk hayatı üzerinden götürmeyen bir yapısı var. Değişik zamanlar, farklı evrenler, bilinmeyen gezegenler…
 2. House of Cards: Politikanın çetrefilli ve dolambaçlı yollarını bu kadar güzel gösteren bir dizi, Kevin Spacey gibi bir oyuncunun performansı ile birleşince insan izlemeye doyamıyor.
 3. The Newsroom: Dizinin başlangıcı ve tanıtımının dizi hakkında uyandırdığı genel intiba diziden çok farklı. Genel olarak haberlerin hazırlanış sürecindeki aksiyonları, üst yönetimle olan çatışmaları ve haberlerin insanlar üzerindeki etkilerini işleyen güzel ve heyecanlı bir dizi.
 4. Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: İlk bölümde tanıtım amaçlı olduğu bariz olan bir sahne var. Cobie Smulders, Brett Dalton‘a SHIELD’ın açlımını biliyor musun diye sorar. Uzun bir cevap aldıktan sonra bunun senin için anlamı ne diye sorar. Brett de “Birileri bizim ilk harflerimizin SHIELD olmasını çok istemiş” der. Bilimkurgu ve polisiye karışımı, atraksiyonu bol bir dizi. Umarım hiç bitmez.
 5. The 100: Bu bilimin dünyanına başına açacağı belalardan yola çıkan bir dizi. Nükleer savaş sonrası hayatlarını kurtarmak isteyenler uzayda bir istasyonda yaşamaya başlarlar. Ama hayat destekleri bitmeye başlayınca, dünyanın yaşanabilirliğini test etmek için 100 genci ölümleri pahasına dünyaya yollarlar.
 6. The Vikings: Bol kanlı savaş sahneleri, kabileler arası çekişmeler, ve batıya bitme sevdasıyla yanıp tutuşan bir lider.
 7. Sherlock: Bildiğimiz “Sherlock Holmes”un yeniden çekimi aslında. Ama anlatımı ve karakterleri çok güzel olduğu için kendisini izlettiriyor.

İlginç

Birkaç gün önce yanlışlıkla Windows’un bir güvenlik önlemini öğrendim. İnternette zehir.asp dosyasını arattım ve GitHub‘da bir tane buldum. Direk indirme bağlantısı olmayınca tüm kodu kopyaladım, not defterini açtım, yapıştırdım ve “zehir.asp” olarak yerel IIS’nin ana dizinine kaydettim. Sonra “localhost/zehir.asp” adresine girdim. 404 sayfa bulunamadı hatası verdi. Dosyanın bulunduğu klasöre baktım, gerçekten de yok. Ben de tekrardan aynı işlemleri yaptım, ama bu sefer o klasörü açık bıraktım. Kaydet dedikten sonra baktım, dosya yok. Bir daha kaydettim, yine yok. Sonra “TXT” olarak kaydettim. Problemsiz kaydetti. Uzantısını “ASP” yaptım hemen sildi. İşte o an aydınlandım.

Şu anda taslak halinde yazmayı bekleyen 7 yazım var. Biraz yoğunluktan biraz da benim önem vermememden dolayı ayda bir yazı yazma prensibimi bazen gevşetiyorum. Yazdıkça sizin de haberiniz olsun istiyorsanız yan taraftan “Haber Bülteni”ne üye olmanızı tavsiye ederim. Bu sene site ilgili çok büyük bir değişiklik yapacağım. Onu da yapınca görürsünüz.