Kendi Windows Sunucunuza Visual Studio için GIT Kurulumu

Kendi Windows Sunucunuza Visual Studio için GIT Kurulumu

Bildiğiniz gibi GIT; yazılım geliştirmede kullanılan bir sürüm kontrol ve kaynak kod yönetim sistemidir. GIT sürüm kontrol sistemini kullanan her bir çalışma dizinini (yani projeyi), internet erişimi ya da merkezi bir depo olmaksızın tüm tarihçeyi tutan ve sürüm kontrol sisteminin tamamını içinde barındıran tam yetkili birer depodur. GİT’in en önemli özelliği açık kaynaklı ve ücretsiz olması. Kurulumu ve öğrenmesi kolay bir sistem. Bizim kullanma nedenimiz, az önceki nedenlerin haricinde, kendi bilgisayarlarımız üzerinde çalışabiliyor olması. Microsoft’un “Team Foundation Server” adında bir sürüm kontrol sistemi var ama ücretsiz sürümü çok kısıtlı ve kısıtlamaların değiştirilebileceğini ilan ediyorlar. Bir de “GitHub” diye bir site var ama şirketin tüm programlarının kodlarının internette başkasının bilgisayarında olmasını kimse istemez. Hele ki Microsoft gibi tüm bilgilerini Amerika hükümeti ile paylaşan bir şirketse.

 

GitHub Logo

GitHub Logo

Bu yüzden uzun aramalardan sonra GitStack adında bir program buldum. Bu program Windows bilgisayara IIS üzerinden çalışan bir GIT sunucusu kuruyor. GIT açık kaynak kodlu ve ücretsiz dedik ama kimse Windows üzerine kurmak istemiyor herhalde. Neden Windows diye sormayın. Herkes biliyor nasıl kullanılacağını. Biz başlangıç için deneme yapmak istedik. Şimdiye kadar da iyi gitti. GitStack iki kullanıcıya kadar ücretsiz kullanmaya izin veriyor. Eğer daha fazla kullanıcı olacaksa ya yıllık lisans almak gerekecek yada linux üzerinden GIT kurulumu yapmak zorunda kalacağız.

Kurulum

  1. GitStack kurulumu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bilgisayarda yüklü IIS yada Apache gibi sunucuların ve onlara bağlı web sitelerinin çalışmaması gerekiyor. Çünkü GitStack kurulum esnasında 80 numaralı portu kullanıyor. Kurulum için ek bir ayar yapmaya gerek yok. sadece “ileri” düğmelerine tıklayarak işlemi bitirin.
  2. Kurulum bittikten sonra http://localhost/gitstack adresine gitmeniz gerekmekte. Bu adresten GitStack ayarlarını değiştireceğiz.
  3. “Settings/General” menüsünden “admin” kullanıcısının şifresini değiştirin. Ardından da “Users and Groups/Users” menüsünden yeni bir kullanıcı oluşturun.
  4. Sırada ilk projeyi oluşturmak var. Bunun için “Repositories” menüsüne tıklayın. Açlıan sayfanın üst kısmında var olan projeler gözükür. Alt kısmında ise yeni proje eklemek için bir form.
  5. Alttaki forma proje ismi girin. Bu isimlendirme işleminde büyük küçük harf farkı vardır.
GitStack Repositories

GitStack Repositories

Buraya kadar geldiyseniz ilk projenizi oluşturmuşsunuz demektir. Bundan sonra visual studio’daki projelerinizi “Add to Source Control” menüsü ile buradaki projeleri bağlamak kalıyor.