Telefondan çektiğiniz videoların yönü nasıl düzeltilir?

Telefondan çektiğiniz videoların yönü nasıl düzeltilir?

Dropbox’ın en sevdiğim özelliği telefondan çektiğim fotoğraf ve videoların hemen bilgisayara kopyalaması. Eskiden olduğu gibi Bluetooth ile mi atsam, kabloyla mı bağlasam yoksa SD kartı mı taksam diye hiç düşünmüyorum. İnternet olan her yerde yedekleme yapabiliyorum. Zaten rehberdeki kişiler ve onların resimleri gmail hesabında otomatik yedekleniyor. Kurulu olan programlar Google Play‘de sıralı. Yedeklemem gereken sadece kullandığım programların ayarları ve bilgileri. Onun için de ben Avast Backup kullanıyorum.

Konumuza dönersek; akıllı telefona geçişle birlikte bir gariplik fark etmiştim. Telefonu dik tutarak çektiğim videolar bilgisayarda yatay gözüküyordu. Bilgisayarda normal gözükmesi için telefonumu yatay şekilde video çekmem gerekiyordu. Bu da her zaman mümkün olmuyor. Kısa bir araştırmadan sonra “Video Flip and Rotate” adında küçük bir program buldum. Bu program FFMPEG yardımıyla videoların yönünü döndürüyor. FFMPEG sitesinde bu işlem için hangi komutların kullanılacağını belirtmiş. Nasıl olsa FFMPEG ile video dönüştürme işlemleri yaptım, biraz zorlasam ben de aynısını yazabilirim. Ama konumuz bu değil. Bu programın eski sürümü arayüz hatalarıyla doluydu. Geçenlerde baktım, yenilemişler programı. Biraz inceledikten sonra bunu yazmam lazım dedim ve hemen işe koyuldum.

Video Flip and Rotate

Video Flip and Rotate

 1. Programı açtığımızda yukarıdaki gibi bir ekran geliyor. İsterseniz dosya menüsünden videoyu açın, isterseniz de videoyu programa sürükleyin. Video açıldıktan sonra videonun orijinal hali ekranın sol tarafında gösterilecektir. Sağ tarafta ise dönüşüm sonrası için bir önizleme bölümü var.
 2. Önizleme panelinin altında iki grup düğme var. Sol taraftaki düğmeler işe videoda hareket edebiliyoruz. Sağ taraftaki düğmelerle ise dönüşüm yapabiliyoruz.
  • ilk düğme görüntüyü sola 90 derece döndürüyor
  • ikinci düğme sola 180 derece döndürüyor
  • üçüncüsü sağa 90 derece döndürüyor
  • dördüncüsü videonun altını üst, üstünü alt yapıyor
  • beşincisi sağını sol, solunu sağ yapıyor
  • altıncısı sağ üstü sol alt yaparak döndürüyor
  • sonuncusu ise sol üstü sağ alt yapıyor
 3. Kayıt klasörünü seçenekler menüsünden ayarlamanız gerekiyor. Varsayılan olarak Windows’un video klasörüne kaydediyor. Ama isterseniz kaynak video ile aynı klasöre de kaydettirebilirsiniz.
 4. Yukarıdaki ayarları tamamladıktan sonra yapmanız gereken en aşağıdaki listeden kaydetmek istediğiniz formatı seçmek ve kaydet düğmesine basmak.
 5. Ekrana gelen pencereden alt formatı da seçip devam tuşuna basın.
Video Flip and Rotate 2

Video Flip and Rotate 2

Benim için bilgisayarımda olmazsa olmazlar arasında bulunan bu program inşallah sizin de işinize yarar.