Neden Android iPhone'dan Daha İyi

Neden Android iPhone’dan Daha İyi

Dosya Sistemi

Genel olarak Android’in görülebilir olan dosya sistemi harika bir şey. İster bir dosya yöneticisi kullanırken, ister bilgisayara bağladığında, kendi bilgisayarınızda işlem yapar gibi çalışabilirsiniz. Apple buna izin vermiyor.

Müzik ve Dosya Paylaşımı

Android sizin müziği nereden aldığınızı umursamaz. İstediğiniz yerden alıp indirip telefonunuza kopyalabilir hatta başka telefonlara paylaşabilirsiniz. Apple una asla müsaade etmez çünkü iTunes’dan çok para kazanıyor. Bilgisayar ile dosya alışverişi için ayrı bir program yükleme ihtiyacı da bambaşka bir olay. Android’de bir defa paylaş tuşuna basınca çıkan seçenek sayısı sizin saymakla bitmez. Çünkü her uygulamadan herhangi bir başka uygulamaya bir şeyler paylaşabilirsiniz: resim, müzik, yer, web sayfası…

Şarj ve kulaklık kabloları

Tüm Android telefonları şarj aletleri ve kulaklıkları birbirine uyumldur. İhtiyaç haline başka bir şarj aletini rahatça kullanabilirsiniz. Ama iPhone şarj aleti sadece iPhone’da çalışır.

Özelleştirme

Android ekranınızı bilgisayar ekranı gibi kısayollar ve widgetlar ile doldurabilirsiniz. Hatta boş ekranlar bile oluşturabilirsiniz. Her gün otomatik yenilelen masaüstü resimleri, değiştirilebilen simgeler, türlü türlü launcherler… Yani tum uygulamalarınızı ana ekranda tutmanıza gerek yok.

Samsung Bildirimleri

Samsung Bildirimleri

Bildirimler ve Kısayollar

Android telefonun üst kısmını ayırdığı bildirimler ve kısayollar kullanımı çok kolaylaştırıyor. Sadece bir aşağı çekme yaparak internet, bluetoothu veya sesi açaıp kapayabiliyorsunuz. Aynı yerde hem bildirimlere bakarken hem de sürekli orada olan müzik çalar ve hava durumu bildirimleri sayesinde her şeye anında erişebiliyorsunuz

Geri Tuşu

Android’deki geri tuşunun ne kadar önemli olduğunu anlamak için bir iPhone kullanmam gerekti. Ya programın geri tuşuna basacaktım yada en sol üstteki önceki programın adının yazılı olduğu küçücük yazıya tıklayacaktım. Android’de o basit geri tuşu hem bir önceki sayfaya giebiliyor, hem programı kapatabiliyor, hem de bir önceki programa geçiş yapabiliyor.

Seçenek

Bir Android almak isterseniz onlarca boyda ve şekilde seçeneğiniz var. Ama iPhone da sadece Apple’ın size verdikleri var. Ayrıca her bütçeye uygun telefon bulmak mümkün.

iPhone’daki bir uygulamanın benzerini bulmak çok zor iken Android’deki seçenekler arasında hangisini beğeneceğini bulamamak düşündürüyor. Ama en azından o kadar çok ücretsiz uygulama var ki hiç bir uygulamaya ücret ödemeye gerek kalmadan her türlü uygulamayı ve oyunu indirebiliyorsunuz.

Çoğu Android telefonda SD kart takma imkanı mevcut. Telefonların dahili hafızalarının 16-32 Gb olduğu için bu çok önemli bir ayrıntı olabiliyor. Yine çoğu modelin kapakları açılabiliyor ve serivse gitmeden pilleri değiştirilebiliyor.

Sonuç

Bunlar önemli değil, zaten ben bu özelliğini kullanmıyorum diye kendinizi avutup insanları sinirlendirmeyin. iPhone’un sıfırının ve ikinci elinin pahalı olmasının nedeni çok tutulması değil şirket politikasıdır.