İşin Bitirme Tarihi Yaklaştıysa Size 15 Öneri

İşin Bitirme Tarihi Yaklaştıysa Size 15 Öneri

Bir fikre ihtiyacınız olup da bir tane bile aklınıza gelmemesinden kötü bir şey yoktur. Geçimini fikirler üreterek sağlayan biri olarak, bu hissi iyi biliyorum. Yine de bir fikir bulabilmemiz için iyi bir pozisyonda olduğumuzdan emin olmamıza yarayacak teknikler var. İ̇şte büyük bir fikir üretmeye hazır olduğunuzdan emin olmanız için 15 teknik.

 1. Çevrenizi temizlemekle başlayın
  Temizlemek bir çok şekilde yardımcı olur. Temizlik çalışma alanınızdan uzaklaşmanızı (bilgisayarınız gibi) ve hareket etmenizle birlikte tüm vücudunuzda kanın pompalanmasını sağlar. Psikolojik olarak da, temizlik aynı zamanda karışıklığın ortadan kalkmasını sağlar, ki karışıklık da odaklanmamızı oldukça zorlaştırır.
  Temizlik, yaratıcılık düşmesinden çıkmak için benim açık ara favori metodumdur. Streslenmeye başladığım saniyede, masamı, oturma odasını ve mutfağı temizlemeye başlarım. Bitirdiğimde bir sürü fikrim olur.
 2. Zaman sınırı koyun
  Bazıları zaman sınırı koymanın fikir üretmek için kötü bir yöntem olduğunu düşünebilir, ve genel olarak katılıyorum. Ama zaman sınırları çok önemli olan bir şey yaparlar: bir amaca odaklanmanızı sağlarlar. Zaman sınırlarıyla birlikte, neyin yapılması gerektiğini ve ne kadar vaktimiz olduğunu biliriz. Bize kapsam, amaç ve perpektif verirler.
 3. Kullandığınız araçları değiştirin
  Bazen çalışmak için kullandığınız araçları değiştirmek gerçekten büyük bir fark yaratabilir. Bir ressamsanız, suluboya yerine kömür kalemi veya kurşun kalem kullanın. Eğer fikir üretmek için bilgisayarları kullanıyorsanız, kalem ve kağıda geçiş yapmayı deneyin. Önemsiz bir değişim gibi görünse de, küçük bir değişiklik yaratıcılığınıza çok büyük etki yapabilir. Değişik bir araca geçiş yapmada gerçekten insanı özgür bırakan bir şeyler var.
 4. Problemi açıkça tanımlayın
  Bazen amacımıza yeterince odaklanamadığımız zaman üzerinde düşündüğümüz fikirlerde kayboluruz. Sadece fikir üretmek için fikir üretiriz. Ve inanın bana, bu noktaya vardığınızda en iyisi durup “çizim tahtasına” geri dönmektir. Çözmeye çalıştığımız problemin, çözmeye çalıştığımız tek şey olduğundan emin olmalıyız.
 5. Etrafınızı kaynaklarla çevreleyin
  Bazen ihtiyacınız olacak kaynakları bir araya getirmek yardım eder. Eğer başka hiçbir şey işe yaramıyorsa, eninde sonunda ihtiyacınız olacak kaynakların olup olmadığına bakın. Referans kaynaklarının, kitapların, araştırma kitaplarının veya ihtiyacınız olabilecek her şeyi çıkarın. Bazen bu kaynaklara bakmak bile bir fikirnizin oluşmasına yardımcı olacaktır. Eğer bu kaynaklara bakmak bir işe yaramıyorsa, en azından fikir nihayet geldiğinde işe başlamaya hazır olacaksınız.
 6. Derin nefes alın, sinirlerinizi rahatlatın
  Ah, yaklaşmakta olan kıyametin hissini kim bilmez ki? Boğazınız kurur, heyecanlanırsınız, alnınızdan terler akmaya başlar… Hiç eğlenceli değildir. Bir tek o da değil, stres iyi bir fikir yakalamanızı engeller. Rahatlamanıza yardımcı olacak nefes alma tekniklerini deneyin. Güzel fikirler bulmak için rahat, ferah bir kafaya ihtiyacınız vardır.
  Kontrollü nefes alma psikolojik olarak yardımcı olur çünkü hiç değilse kontrol edebileceğimiz şeylerden biridir. Hala boş sayfaya baktığımız gerçeğini kontrol edemeyebiliriz, ama nefes almamız gibi şeyleri kontrol edersek, bize ufak bir güven duygusu verir.
 7. Akıl haritası yapın
  Akıl haritaları bildiğiniz şeyleri ortaya koymak ve organize etmek için mükemmel bir yoldur. Bazen düşüncelerinizi organize etmek, fikir üretme işleminde inanılmaz etkili olabilir. Bir akıl haritası yaratarak, bildiğiniz ve bilmeniz gereken şeylerin kontrolünü elinize alırsınız.
  Zaman Doluyor

  Zaman Doluyor

 8. Bir arkadaşa sorun
  Eğer bitirme tarihi yaklaşıyor ve hala hiç fikriniz yoksa, bir arkadaşınızdan tavsiye alabilirsiniz. Herhangi birinden. Üzerinde çalıştığınız şeyin nüanslarını bilmelerine gerek bile yok. Bir arkadaşınıza durumu açıklamak, sizin de problemi gözden geçirmenize yardımcı olacaktır.
  Neredeyse bütün fikirlerimi, yakın bir arkadaşıma danışırım. Arkadaşlardan yardım istemek iyidir, ve ister inanın ister inanmayın, genelde arkadaşlar yardımcı olmayı severler.
 9. Gözleriniz kapalıyken düşünün 
  Bazen sadece gözlerinizi kapatmanız ve diğer dikkat dağıtıcılardan uzaklaşmanız oldukça yararlıdır. Basit bir işlem olmasına rağmen bir şeyin nasıl görüneceğini hayal etme konusunda oldukça fark yaratır.
 10. Uyuyun
  Dokuz numarayı bir adım öteye götürelim ve biraz kestirelim. Aklınızın yenilenmeye ihtiyacı vardır, ve 20 dakikanızı güçlenmek için uyumaya ayırabilirseniz, bitirme tarihine yetişmek için hazır olacaksınız.
 11. Google’ı kullanmaktan korkmayın
  İş bir çözüm bulmaya gelince çevrede hala ne kadar pürist olduğunu görmek beni şaşırtıyor. İ̇şte küçük bir ipucu: güneşin altında yeni olan hiçbir şey yoktur. Fikirler, genellikle başka fikirlerin uyarlanmış halleridir. Fikriler, bir başka fikrin üzerine kurulur. Temel hatları oluşturmak için birisi bütün ağır işi yapmış olabilir. Onların işlerini, ilham almak için kullanmak son derece normaldir. Yalnız çalmayın. Çalmaktan iyi bir şey asla çıkma
 12. Soru sormaktan korkmayın
  Serbest tasarımcı (freelancer) olarak çalışırken, her zaman aklıma gelen bir sürü soruyu sorardım. Yine de eğer soru sormasaydım, müşterilerin ihtiyaçları olan en iyi çözüme ulaşamazdım. Sorunu veya işi tamamen anlamak çözümün nasıl olması gerektiğine dair daha iyi bir fikir verir.
  Ve patronunuzu (veya müşterinizi) dert etmeyin. Elinizdeki görevi en iyi şekilde anlamak için her şeyi yaptığınız gerçeğini taktir edeceklerdir. (daha önce 8 defa açıkladıkları bir soruyu sormayın da)
 13. Müzik açın
  Müzik yaratıcılığınızda ve problem çözme yeteneğinizde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Araştırmalar müziğin problem çözmede oldukça işimize yarayan düşünme yeteneğimize olumlu bir etki yarattığını göstermiştir. Jazz veya klasik gibi sözleri olmayan müzikleri daha etkili buluyorum, yaptığım işten dikkatimi dağıtmıyorlar.
 14. Egzersiz yapın
  Düşünce fırtınası yapmak için egzersiz çok iyi bir yoldur. Temizlik gibi, egzersiz de vücudunuzda (özellikle beyninizde) kan pompalanmasını sağlar. Bu da problemleri değişik bir şekilde çözmenize yardımcı olur. Egzersiz, yürümek, esnemek, yoga, koşmak, bisiklete binmek veya vücudunuzu hareket ettiren herhangi bir şey olabilir.
  Bir fikre gerçekten ihtiyacım olduğu zaman koşmayı tercih ediyorum. Bitirdiğimde, monitöre boş boş bakacağıma koştuğum için kendimi bir çözüm bulmaya daha yakın hissediyorum.
 15. Çalışmak, ilham almak değil
  Bu tekniklerin en istek uyandırıcısı olduğu söylenemez ancak kendinizi bir çözüm bulmaya zorlamak bazen en iyisi olabilir. Thomas edison bir keresinde şöyle demiştir, “dahilik %1 ilham almak ve %99 ter dökmektir.” Bazen kendimizi bir çözüm bulmak için çalışmaya zorlamalı, ve biraz ter dökerek bir fikre ulaşmalıyız.

Bu yazarlara hep olur. Çoğu zaman yazmak, sözcükleri öğütmek ve yazmak için yazma sürecidir. Eninde sonunda çalışmak ilhama doğru gidecektir.