Telefonunuzun Virüslü Olduğunu Nasıl Anlarsınız

Telefonunuzun Virüslü Olduğunu Nasıl Anlarsınız

Telefon derken Android telefon veya tabletten bahsediyorum. iOs kapalı kutu olduğu için onun için yazılmış virüs veya malware daha yok. Ama Android’de her an karşınıza çıkabilir. Sadece bir antivirüs bile onları durduramayabilir. Eğer aşağıdaki belirtiler sizin telefonunuzda da varsa telefonunuzun virüslü oldupnu varsayabilirsiniz:

Performans Düşüklüğü

Virüsler telefonunuzda çalıştıkça sizin kullanmanız gereken işlemci gücünü harcar, yani telefonunuz eskisi kadar hızlı çalışmaz. Telefon yavaş açılır, yüklemeler uzar, programlar donar. Bazen telefon konuşmalarında garip kesintiler de olabilir.

Hızlı Pil Tüketimi

Virüs arkaplanda çalıştıkça telefonunuzu yavaşlatmakla kalmaz pilinizi de harcar. Telefon çok çalıştıkça da ısınır. Eğer telefonunuz sürekli ısınıyorsa bunun nedeni virüs olabilir.

Ani Reklamlar

Hiç bir telefon uygulamasının buna hakkı olmaması lazım ama ne  yazık ki kontrol etmek size kalıyor. Hiç bir program kullanmıyorken aniden beliren reklamlar yanlış yüklediğiniz bir uygulamayı yada yine bir virüsü işaret ediyor.

Yüklemediğiniz Uygulamalar

Yüklenen uygulamalar listesinde sizin yüklemediğiniz ne işe yaradığını bile bilmediğiniz uygulamalar varsa o zaman kesin olarak anlamanız lazım: telefonunuz virüslenmiş.

Android Virüs

Android Virüs

YARDIM EDİN!

Çözüm aslında o kadar da zor değil. Sonuçta elinizdeki sadece bir telefon. Bir iki adımlık temizleme operasyonuyla her şey ieski haline getirebilirsiniz.

  1. Yüklü uygulamalara göz atın. Sizin yüklemediklerinizi silin.
  2. Ayarlardan “Pil” kısmına girin ve en çok pil tüketen uygulamara göz atın.
  3. Bir antivürüs yükleyin ve telefonu tarattırın. Benim tavsiyem Avast.
  4. Bunlar işe yaramazsa son çare olarak format atmak kalıyor. Ama sakın bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayın.