İlk ürün inceleme raporum: HP dc7100 ssf

İlk ürün inceleme raporum: HP dc7100 ssf

İlk ürün inceleme raporum: HP dc7100 ssf

İyi bir bilgisayarcı olmamın ötesinde yaptığım işleri en iyi şekilde yapmak istiyorum. Bu yüzden bazen çok vakit kaybettiğim de oluyor ama en sonunda yaptığımı beğenmek tüm her şeye değiyor. Geçen gün 6. sınıfların giriş sınavını kontrol ederken bir bilgisayardan övgüyle bahsettiler. Hem kaliteliymiş hem de ucuzmuş. Benim incelememi istediler. Eğer beğenirsem okula ondan 100 tane alacaklarmış, 4 yeni bilgisayar laboratuvarı kurmak için. “Peki” dedim, ve ertesi gün bilgisayarı aldım eve getirdim.

Şekli yukarıdaki gibi bir şey. Monitörü sağa, sola ve dikey dönebiliyor. Klavye ve faresi çok güzel, ergonomik ve kaliteli. Kasası havalı ve kullanışlı. Kasanın içi desen harik bir tasarım. Çok kolay sökülüp takılabilecek şekilde ayarlanmış her şey. Kullanmaya başladığımda üzerinde Windows XP Professional vardı. Sürekli kullandığım bir kaç programı kurdum, hızlarını denedim ve beğendim. Çok hoşuma gitmişti. Ta ki benchmark testleri uygulayıncaya kadar.

Testlerde gördüm ki bu bilgisayarın özellikleri hiç de muhteşem değil. Intel Pentium 4, 3.0 işlemci ve 1 GB DDR 1 RAM var üzerinde. “Aman Allah”ım” dedim. 2004 model bilgisayar mı alıcaz biz diye endişe duydum. İnternetten fiyat araştırması da yaptım, bize söylenen fiyatın hiç de ucuz yada indirimli olmadığını gördüm.Yine de vazgeçmedim bu bilgisayardan hemen. Bir de Windows 7 ile performansını deneyim dedim, ama pişman oldum. Meğer ekran kartı Intel GMA 900 diye bir şeymiş ve Windows 7 için sürücüsü yokmuş. İnanmazsınınz 7,9 üzerinden 1 puan verdi bu Windows. Ben de Windows 7 kurduğuma bin pişman olarak hemen XP”ye keskin dönüş yaptım. Bu sefer de sürücüleri tek tek yeinden indirmek zorunda kaldım.

Aslında kişisel bir bilgisayar için idare eder. Şu anda hala kullanıyorum ve bir sorunun görmedim. Ama bir bilgisayar laboratuvarında artık böyle eski model bilgisayarlar olmamalı. Parça yenilenme maliyeti bir dert, yedek parça bulma başka bir dert.

Ben de hem profesyonellik adına hem de inandırıcı olsun diye ayrıntılı bir rapor hazırlayıp sunayım dedim. Başladım performans testlerini tekrar yapıp notlar almaya. Hatta bu bilgisayarın biraz daha ist model olan Dc7700 ile bir karşılaştırma tablosu bile hazırladım. İnşallah kaliteli bilgisayar alırız da artık çile çekmekten kurtuluruz.

[Kurtulduk da…]