Sitemi Wordpress'ten Github'a Taşıdım

Sitemi WordPress’ten Github’a Taşıdım

Neden

WordPress çok iyi biliyorum. Bir sürü eklenti ile istiğim gibi şekillendirebiliyorum sitemi. Sürekli güncellenmesi ile de her zaman güvenli ve stabil çalışıyor. Hala WordPress’e bayılıyorum ama bir süre sonra sürekli güncellemeler sıkmaya başladı. Bazı eklentilerin uyumsuzluluğu, çakışması da işin tuzu biberi oldu. Ben de bir değişiklik yapayım dedim.

Adım 1

Worpress sitemi HTML’ye çevirmem gerekiyordu. bunun için Teleport programını kullandım. Eminim buna benzer programlar vardır ama ben bu programı yıllardır kullanıyorum ve çok memnunum. Teleport’ın yaptığı sitenize giripi tüm linklere tıklayıp onları bilgisayarınıza linkleri değiştirerek kaydeder. Böylece bilgisayarınızda sitenizin birebir kopyası oluşuyor.

Github Pages

Github Pages

Adım 2

Github’da boş bir repository açtım: sekmenhuseyin.github.io. Bu repoyu Github Windows ile bilgisayarıma kopyaladım. Sonra sitemin kopyasını buraya kopyaladım ve ilk Github yüklememi yaptım. birkaç hata gireiminden sonra sitem mükemmel olarak çalışmaya başladı.

Adım 3

Şimdi bir tek şey kalmıştı. Huseyinsekmenoglu.net adresini buraya yönlendirmek. Bunun için ilk önce Github reponun ayarlarına girdim. Github Pages bölümünde Custom Domain diye bir yer var. Oraya “Huseyinsekmenoglu.net” yazdım ve kaydettim. Son olarak DNS değişikliği yapmam gerekiyordu. Bunun için iki tane A kaydı ekledim. Bunlar “192.30.252.153” ve “192.30.252.154” adreslerine eşledim. Bir gün sonra çalışmaya başladı.

DNS Records

DNS Records

Sonuç

Artım sitem sadece HTML’den oluşmakta. Sunucu tarafında hiçbir işlem yapılmamakta. Bu sayede Google PageSpeed Insights sayfasında 80 puan almayı başardım. Bir iki değişiklik ile daha da fazla puan alacağım.