Güvenlik
Let’s Encrypt Everything – Bedava SSL Sertifikası

Let’s Encrypt Everything – Bedava SSL Sertifikası

SSL Sertifikası bir site için geçiştirilebilecek bir şey değil. Hele de fiyatı yıllık yüzlerce dolarla ifade edildiği için. Ama artık bu fahiş fiyat uygulaması son buldu. Let’s Encrypt (Hadi şifreleyim) adında bir kar amacı gütmeyen ve Linux Foundation tarafından desteklenen bir firma kuruldu. 12 Nisan 2016 tarihinden kurulduğundan beri dünya çapındaki SSL kullanan site sayısı ikiye katlandı. Yada şöyle anlatayım: internet varolduğu 20 yılda SSL kullanan site sayısı kadar site geçen yıl SSL’geçti. Bu geçiş hızı daha artmakta, çünkü tanınırlık ve kullanışlılık artmakta. İlk başta sadece Linux üzerinde çalışabiliyordu ama şu anda Windows’ta da çalışabiliyor. Hatta Azure de bir eklentiyle aktif edilebiliyor. Bazı hosting firmaları seçenek olarak sunmaya ve varsayılan olarak aktifleştirmeye başladı bile

Sizin de bir an önce SSL sertifikası almanız için birkaç neden:

1. İçerik Şifreleme

SSL site ile kullanıcılar arasındaki tüm iletişimi kırılamaz bir şekilde şifreler. Kullanıcıların ağlarını izleyen birileri tarafından ne yaptığınız asla bulunamaz. Malum site ile kullanıcı arasında onlarca bilgisayar veya terminalden geçiyor. Bunlardan biri ele geçirilmiş ise herkes tehlikede olabilir.

2. Kimlik Doğrulaması

SSL sertifikası alan bir site gerçek kişi veya kurumlar tarafından kurluduğunu ispatlamış olur. Kullanıcıların güvenini daha kolay kazanır.

3. Kendiniz Yapabilirsiniz

Önceden kendinizin oluşturduğu sertifikalar geçersiz olarak kabul ediliyordu çünkü geçerli bir sertifika yetkili tarafından imzalanmıyordu. Let’s Encrypt sayesinde birkaç adımda bu da tarih oldu. Sunucuya yüklemek de artık otomatik. Yani bir kere sertifika oluşturduktan sonra ssl meselesini unutabilirsiniz bile.

4. Artık Ücretsiz

SSL sertifikası almak zahmetli ve pahalı bir işlem değil. Let’s Encrypt ile bunlar geçmişte kaldı. Benim tavsiyem ücretsiz veren hosting firmaları ile anlaşmanız. Ama kendiniz sertifika yaptırmak istiyorsanız Let’s Encrypt sitesin incelemeniz gerekiyor.

Not: Malum bunlar hiçbir ücret istemiyor ama belli bir giderleri var. O yüzden bağış kabul ediyorlar. Çok işinize yarar ve kar etmenizi sağlarsa birazcık bağış yaparsınız herhalde: https://letsencrypt.org/donate/